Polityka cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Jak wybrać okna?

Dowiedz się, co wypływa na cenę okien, czym się kierować przy wyborze i jak poznać dobrego dostawcę okien.

Jak wybrać okna do domu? Na co zwrócić uwagę wybierając okna do swojego domu jednorodzinnego

 

Budując dom często przywiązujemy małą uwagę do wyboru okien i drzwi. Wiąże się to zazwyczaj z małą wiedzą na temat stolarki okiennej. Nie wszyscy wiedzą, że inwestycja w dobre okna, drzwi balkonowe, drzwi i systemy przesuwne będzie nam przynosić ogromne oszczędności przez lata użytkowania.

Okna pcv?

Okna drewniane?

Okna aluminiowe?

Przeczytaj poniższy tekst, żeby dowiedzieć się, jakie okna wybrać do swojego domu.

Trendy w stolarce - z czego wynikają?

Obecnie w salonach sprzedaży okien i drzwi możemy znaleźć zupełnie inne produkty niż kilkanaście lat temu. Z czego wynikają zmiany z produktach dostępnych na rynku? Co kształtuje stolarkę okienną?

  • Trendy w architekturze - obecnie "modne" są duże przeszklenia i cienkie, prawie niewidoczne ramy okienne. Często wykorzystuje się okna nieotwierane (tzw. fix). Praktycznie w każdym domu jednorodzinnym mamy przynajmniej jedną konstrukcję przesuwną (typu HS) będącą łącznikiem wnętrza domu z tarasem czy ogrodem. Najpopularniejszym kolorem jest obecnie szary antracyt, coraz rzadziej widujemy popularne nie tak dawno okna pvc lakierowane na brązowo.

  • Aktualizacje przepisów - regularnie ukazują się nowe przepisy modyfikujące wymagania dotyczące parametrów okien, takich jak na przykład współczynnik przenikania ciepła. Obecnie nie powinien on być wyższy niż 0,9 W/(m2K)

  • Postęp technologiczny - z biegiem czasu rozwija się technologia produkcji stolarki, co pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych systemów. Moda na smart home przyniosła rozwój oferty automatyzacji otwierania i zamykania, systemów dostępu, czujników i automatyzacji pogodowej.

  • Świadomość ekologiczna użytkowników połączona z potrzebą oszczędności skutkuje powstawaniem "mody" na tzw. domy pasywne. Łączy się to z produkcją zaawansowanych systemów okien energooszczędnych. Za okna energooszczędne uznajemy takie, które gwarantują dobrą izolacyjność termiczną: minimalizują straty energii i obniżają koszty ogrzewania

 

Dlaczego wybór okien jest taki ważny?

Okna i drzwi to elementy, które wybieramy na lata. Badania dowodzą, że stolarkę okienną wymieniamy średnio co kilka dekad! W praktyce oznacza to, że wybrane raz okna i drzwi będą nam służyć do momentu, kiedy ulegną uszkodzeniu. Możemy oczywiście zapobiec większości problemów dzięki dobrze dobranym produktom.

Inwestycja w dobrej jakości stolarkę i odpowiedni montaż okien i drzwi będzie nam się zwracać przez wszystkie lata użytkowania: brak potrzeby serwisowania, oszczędności kosztów ogrzewania, brak konieczności naprawy czy dodatkowej regulacji. Na etapie projektowania i budowy domu nie warto oszczędzać - radzimy zdecydować się na okna od dobrego producenta oraz fachową ekipę montażową. Oczywiście nie każdy jest w stanie wydać na okna setki tysięcy złotych - na rynku istnieje bardzo szeroka gama rozwiązań, dzięki której każdy jest w stanie wybrać optymalną opcję łączącą dobre parametry i rozsądną cenę.

 

Od czego zależy cena okien?

Okna do domu jednorodzinnego mogą kosztować od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a nawet więcej. Cena zależy od bardzo wielu czynników, dlatego dobre okna zawsze są wyceniane indywidualnie pod konkretny projekt i wymagania inwestora. Niemożliwa jest prosta odpowiedź na pytanie "ile kosztują okna".

Jakie są zatem aspekty wpływające na cenę?

 

Materiał

Niegdyś okna wykonywano głównie z drewna, następnie masowo wymieniano je na zwykłe białe okna plastikowe. Świadomi konsumenci wiedzą jednak, że istnieje na rynku wiele materiałów do produkcji stolarki, z których każdy na niepodważalne zalety.

Okna pcv - popularne okna plastikowe

Najpopularniejszym materiałem do produkcji okien jest niezmiennie PVC. Najczęściej spotykanymi oknami (chociażby w blokach wielorodzinnych) są białe okna plastikowe ze względu na najniższą cenę. Systemy PVC są obecnie bardzo zaawansowane, pozwalające na świetną izolację termiczną oraz spore wymiary dzięki stalowym wzmocnieniom. Parametry można dodatkowo poprawić stosując nakładki aluminiowe od strony zewnętrznej.

 

Okna aluminiowe - nowoczesność i właściwości

Coraz większą popularnością w budownictwie mieszkaniowym cieszą się, znane być może bardziej z budownictwa obiektowego, okna aluminiowe. Mają bardzo dobre właściwości mechaniczne, pozwalają na uzyskanie dużych wymiarów konstrukcji, dzięki czemu wzrasta też powierzchnia przeszklenia. Lakierowanie pozwala na uzyskanie przeróżnych efektów kolorystycznych.

 

Okna drewniane - styl i elegancja

Jeszcze niedawno wymienialiśmy wszyscy stare okna drewniane na plastikowe. Obecnie, dzięki rozwojowi rynku stolarki drewnianej, mamy do dyspozycji nowoczesne rozwiązania porównywalne nawet z oknami energooszczędnymi z pvc. Piękne, klasyczne okna z drewna stały się synonimem prestiżu - stolarka drewniana jest wykorzystywana w projektach luksusowych rezydencji oraz przy renowacjach zabytkowych obiektów.

Podobnie jak przy oknach pvc, okna drewniane mogą być wyposażone w nakładkę aluminiową gwarantującą świetne parametry okien od zewnątrz budynku oraz piękny, klasyczny lub nowoczesny wygląd od strony wnętrza domu.

 

Okna stalowe - wytrzymałość i niepowtarzalny wygląd

Prawdziwi koneserzy interesują się również oknami i drzwiami ze stali. Są to produkty mniej popularne na rynku - niewielu producentów ma je w swojej ofercie. Zainteresowanie nimi jest jednak bardzo uzasadnione. Znakomite właściwości stali (sztywność, odporność mechaniczna) pozwala na wykonywanie konstrukcji bardzo cienkich, w loftowym stylu. Stalowe ścianki wewnętrzne oraz okna i drzwi są od dawna uwielbiane przez architektów ceniących design okien.

Im węższe profile, tym bardziej wyeksponowana może być ciekawa szyba, chociażby witrażowa, pozwala też na dostęp większej ilości światła dziennego.

 

Wielkość

W oczywisty sposób wymiary okien wpływają na ich cenę - zarówno wprost (większe okno - więcej materiału) jak i pośrednio. Do większych konstrukcji konieczne jest stosowanie wzmocnień, solidniejszych okuć, bardziej wytrzymałych szyb.

Niekiedy zdarza się, że zaprojektowane konstrukcje okazują się niemożliwe do wykonania ze względu na wielkościowe ograniczenia dla konkretnych systemów. Nie powinniśmy w takiej sytuacji namawiać producenta do nagięcia zasad i zrobienia dla nas "wyjątkowo"| okna o kilka centymetrów większego. Specyfikacje są określone tak, żeby zadbać o bezpieczeństwo użytkownika, a zbyt duże konstrukcje mogą z biegiem czasu ulegać deformacjom lub wymagać dodatkowej regulacji.

Dobry doradca w takiej sytuacji zaproponuje alternatywne rozwiązanie - w przypadku okien na przykład podzielenie kwatery okiennej poprzeczką zapewniającą sztywność konstrukcji, a dla drzwi na przykład stosując dodatkowe naświetle. Złego doradcę poznamy po krótkim i kategorycznym "nie da się".

 

Sposób otwierania

Od sposobu otwierania okna zależą zastosowane okucia, co również wpływa na końcową cenę okien i drzwi. Jak wybrać okna, które spełnią nasze oczekiwania i nie przysporzą nam dodatkowych kosztów?

Okna nieotwieralne typu fix są świetnym (i oszczędnym) rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy mamy koło siebie kilka kwater okiennych, z których niektóre otwierają się lub uchylają, lub w pomieszczeniach z dodatkową wentylacją mechaniczną, gdzie okna nie będą służyć do wietrzenia pomieszczenia.

Stałe szklenia wykonuje się bez użycia skrzydła okiennego, a więc mamy większą powierzchnię przeszklenia przy tym samym zewnętrznym wymiarze okna.

Systemy przesuwne są idealne w sytuacjach, kiedy we wnętrzu mamy mało miejsca lub jest ono zagospodarowane - skrzydła okienne przesuwające się w jednej płaszczyźnie nie zabierają nam przestrzeni w domu nawet gdy są otwarte.

Okna uchylno-rozwierne są najpopularniejszym wariantem otwierania: uchył pozwala na wietrzenie pomieszczenia bez ryzyka, że przez okno wypadnie nasze dziecko lub pupil. Opcja zwykłego otwierania jest za to konieczna, kiedy chcemy umyć okna. W pokoju dziecięcym można zastosować sam uchył lub takie położenie klamki, żeby była ona poza zasięgiem małych rączek.

Mniej popularne są inne typy otwierania: okna obrotowe, okna odchylne czy konstrukcje harmonijkowe.

 

Kolor

Kolor, a także rodzaj wykończenia naszych profili okiennych jest czynnikiem wpływającym nie tylko na cenę okien, a także na ich czas realizacji. Większość producentów posiada paletę kolorów standardowych oraz opcje niestandardowe z dodatkową dopłatą i wydłużonym czasie dostawy.

Warto wybrać producenta okien, który posiada własną lakiernię - wpływa to korzystnie na cenę przez brak pośredników oraz brak kosztów transportu do miejsca lakierowania oraz korzystniejszy czas wykonania tej usługi.

Oprócz możliwości lakierowania okien na wszystkie kolory palety RAL możliwe są również wykończenia metaliczne, a także okleiny drewnopodobne. Bardzo popularnym i budżetowym rozwiązaniem są okna plastikowe w okleinie drewnopodobnej, która pasuje do wielu wnętrz.

 

Ilość komór, izolacyjność termiczna

Przy wyborze okien

 

Rodzaj szyby

Im większe okno, tym mniejszy udział w jego powierzchni stanowi sam profil. Jeśli stosujemy duże przeszklenia, kluczowy wpływ na współczynnik przenikania ciepła będzie miała właśnie szyba.

Do niedawna standardowo używano w oknach szyb podwójnych (pakietów dwuszybowych), jednak w dobie budownictwie jednorodzinnym ukierunkowanym na oszczędzanie energii standardem stały się okna trzyszybowe. Kupując okna zdecydowanie powinniśmy wyposażyć się więc w szyby potrójne.

Przy wyborze okien pamiętajmy o istnieniu szyb bezpiecznych: hartowanych, minimalizujących obrażenia w przypadku rozbicia oraz laminowanych, o warstwach sklejonych folią, które trudniej jest rozbić, a po uszkodzeniu pozostają w jednym kawałku.

Dostępne są również przeróżne szyby funkcyjne: przeciwsłoneczne, różnokolorowe, mleczne, ornamentowe oraz z efektem lustra weneckiego.

Najbardziej zaawansowane oraz najdroższe są szyby z bardziej zaawansowanymi technologiami, przykładowo: szyby grzejące jak kaloryfer, szyby zmieniające przezroczystość po naciśnięciu przycisku, szyby kwantowe produkujące energię.

 

Dodatki i akcesoria

Wybór systemu okiennego i szyby może być końcem konfiguracji stolarki okiennej. Jednocześnie może to być dopiero początek przygody. Wybierając okna możemy wyposażyć je w szeroką gamę dodatkowych produktów i akcesoriów wpływających na właściwości, łatwość użytkowania, oraz oczywiście na cenę.

Osłony przeciwsłoneczne

Żaluzje, rolety, refleksole - systemy przeciwsłoneczne coraz częściej uzupełniają lub całkowicie zastępują firanki i zasłony. Pozwalają stworzyć przytulne wnętrze, osłonić się od spojrzeń sąsiadów i od bezpośredniego działania słońca, a także odpowiedzialnie gospodarować energią cieplną. Osłony są dostępne w różnych wariantach oraz w pełnej gamie kolorów i stopni przezierności. Możliwe jest zastosowanie automatyzacji: możemy ustawić stałe godziny podnoszenia i opuszczania przesłon, albo zaprogramować je w połączeniu z czujnikami pogodowymi, aby reagowały na słońce, deszcz czy wiatr.

 

Moskitiery - przyjemnie jest spać przy otwartym oknie czy wywietrzyć kuchnię po intensywnym gotowaniu. Nikt jednak nie lubi much i komarów w domu - warto więc, przynajmniej w najczęściej otwieranych oknach, zastosować moskitiery.

 

Nawiewniki - dzięki nim możesz zapewnić kontrolowany dopływ powietrza do wnetrza domu, a także zapewnić jego cyrkulację bez intensywnego wietrzenia, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Niedostateczna wymiana powietrza (związana również ze szczelnością nowoczesnych okien) może prowadzić do pojawienia się grzyba lub pleśni.

 

Systemy dostępu - drzwi z otwieraniem przez aplikację? A może na odcisk palca? Na rynku istnieje mnóstwo rodzajów automatyzacji dostępu do budynku i każdy nowoczesny producent stolarki powinien mieć ich pełny wybór w swojej ofercie. Ze względu na konieczność zasilania, instalację systemów dostępu najlepiej przewidzieć na etapie projektowania.

 

Szprosy - są to pionowe i poziomie "poprzeczki" dzielące powierzchnię kwatery okienne na mniejsze części, jednak bez znaczenia konstrukcyjnego. Ten dekoracyjny element może być naklejany na szybę lub zastosowany we wnętrzu pakietu szybowego, co ułatwia czyszczenie okna. Kolor szprosów może być dostosowany do koloru profilu okiennego, lub stanowić kontrast - dość popularnym dodatkiem są przykładowo złote szprosy w oknach w okleinie drewnopodobnej.

 

Klamki, pochwyty - poszczególne systemy okienne mają zazwyczaj kształt i kolor klamki "w komplecie", jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabawić się również tym elementem.

 

Dobry doradca

Po czym poznać, że jesteśmy pod dobrą opieką, rozmawiając z doradcą techniczno-handlowym?

  • Ma wiedzę techniczną i zna się na produktach, które sprzedaje

  • Bez problemu doradzi, jakie okna wybrać, ale nie będzie narzucał swojego zdania

  • Jest w stanie stwierdzić, czy dane rozwiązanie jest wykonalne i bezpieczne

  • Informuje klienta, że dokładne parametry okien zależą od bardzo wielu czynników i większość producentów podaje "naciągane" wartości

  • Poświęca klientowi pełną uwagę, nie proponuję najprostszych rozwiązań po to, żeby szybko sprzedać. Dobry doradca proponuje rozwiązania standardowe w momencie, kiedy klient nie prosi o nic innego.

  • Jest osiągalny - odbiera telefon, szybko odpisuje na maile, można się z nim spotkać osobiście

Jeśli mamy wątpliwości, nie bójmy się zadawać pytań naszemu doradcy. Jest właśnie po to, żeby rozwiewać wątpliwości, służyć radą i doświadczeniem. Nie musimy być ekspertami w branży, żeby nasz zakup okien się udał i żeby cieszyły nas one przez kolejne kilkadziesiąt lat.

 

Montaż - na co zwrócić uwagę

Nawet najlepsze i najdroższe okna nie spełnią żadnych swoich funkcji, jeśli ich montaż zostanie przeprowadzony nieprawidłowo lub niestarannie . Nie warto w tej kwestii szukać kompromisów i oszczędności lub co gorsza montować okien na własną rękę.

Dobra ekipa montażowa zwróci uwagę na wszystko co najważniejsze: przygotowanie otworów okiennych, prawidłowe osadzenie okna oraz dobranie metody montażu.

Ciepły montaż okien

Coraz większą popularnością cieszy się tak zwany ciepły montaż - dzięki niemu, okna i drzwi tarasowe są niezwykle szczelne, a straty ciepła są zminimalizowane.

Standardowy montaż okien opiera się na zastosowaniu pianki izolacyjnej. Ciepły montaż zakłada izolację za pomocą trzech odrębnych warstw. Warstwa wewnętrzna (tzw. warstwa paroszczelna) zapowiada wnikaniu w piankę wilgoci znajdującej się wewnątrz pomieszczenia. Od strony zewnętrznej stosuje się za to warstwę paroprzepuszczalną, odprowadzającą wilgoć z wnętrza izolacji, ale blokującej jej dostęp w przeciwną stronę.

Korzyści z inwestycji w ciepły montaż:

  • oszczędność energii cieplnej, niższe koszty ogrzewania

  • zwiększenie szczelności okien, eliminacja przeciągów

  • ochrona przed grzybem i pleśnią wynikającymi z wilgoci

  • pozytywny wpływ na środowisko